Marmur - zastosowanie.
Marmur jako materiał budowlany nadaje konstrukcji swoistej elegancji, zapewniając przy tym solidność i trwałość. Ze względu na nasz klimat, stosowany jest głównie we wnętrzach budynków pozwalając realizować najróżniejsze pomysły architektoniczne. Wykorzystywanie marmuru w budownictwie cieszy się coraz większą popularnością. Nie jest drogi, lecz pięknie wygląda. Piękno marmuru doceniono już w starożytności i już tam kamień ten znajdował swoje zastosowanie. Doceniony został zarówno jako materiał budowlany i architektoniczny, jak i również jako doskonały materiał rzeźbiarski ze względu na łatwą obróbkę oraz przewidywalną kolorystykę. Już w starożytności miał swoją wartość i nie był materiałem tanim.
W dzisiejszych czasach marmur również uważany jest za materiał luksusowy i służy do wykańczania wnętrz i wykonywania rzeźb. Rzeźby wykonane wieki temu do dziś stoją w muzeach całego świata co potwierdza trwałość tego materiału. Marmur zawsze był i do tej pory jest materiałem klasycznym i eleganckim.
Aktualnie z marmuru najczęściej wykonuje się posadzki, elewacje i wewnętrzne okładziny ścienne (w postaci płytek lub elementów ciętych na wymiar) oraz parapety, blaty kuchenne i łazienkowe, lady, kominki, schody. Rzadziej już spotykane jest wykonywanie nagrobków z marmuru. Częściej wykonywane to jest już tylko na indywidualne zamówienie klienta. Jeszcze kilkanaście lat temu z marmuru produkowało się sporą część całych nagrobków lub tylko wybranych elementów do nagrobka, np. samej płyty napisowej, na której piaskowało się i malowało dane zmarłej osoby. Ciekawą kompozycją było łączenie lastriko z marmurem. Dziś tego typu praktyki odchodzą do lamusa.
Marmur jest materiałem, który ponadczasowo komponuje się z innymi elementami wykończeniowymi domu bądź mieszkania. Meble, kolory ścian, czy inne elementy domu lub ozdoby zawsze dobrze będą współgrały z marmurem niezależnie od jego koloru.
W obecnych czasach z marmuru nadal wykonuje się rzeźby. Na korzyść marmuru jako materiału na rzeźbę przemawia trwały połysk, niezwykły wygląd i trwałość tej skały, a zarazem miękkość w obróbce.
Do tej pory z marmuru wykonuje się, tak jak w starożytności, kolumny, postumenty urny i ołtarze.
Z odpadów marmurowych lub bloków, które nie dają się przerobić na całe, duże płyty produkuje się grys marmurowy, z którego następnie produkuje się aglomarmur lub rzadziej już - lastriko.
Innym zastosowaniem marmurów zbudowanych z dolomitu jest produkcja tabletek magnezu, gdzie służą jako podstawowy surowiec do ich produkcji.
Marmur - właściwości
- doskonale trzyma ciepło (idealny na ogrzewanie podłogowe)
- smugowa faktura kamienia,
- łatwy w obróbce,
- wytrzymały i odporny na ogień i erozję,
- dający się polerować na wysoki połysk.
Kolorystyka marmuru
Na kolor marmuru ma wpływ wieleczynników. Natura kształtuje ten surowiec według własnego uznania od jasnych i białych, przez kolorowe, po ciemne i czarne odmiany.
Głównymi czynnikami wpływającymi na ukształtowanie koloru są woda i stosunek innych minerałów, których obecność wynika z różnych zanieczyszczeń i nadaje marmurom szeroką gamę kolorów. Przykładowo, czysty kalcytowy marmur jest zupełnie biały, marmur z hematytem ma zabarwienie czerwone, marmur z limonitem jest żółty, a marmur z serpentyną ma kolor zielony. Jego wzorzystość i bogactwo kolorów jest zawsze doceniana przez projektantów przy realizacji wybranych projektów.
Marmur może mieć barwę śnieżnobiałą, białą, kremową, żółtawą, szaro-zielonawą, jasnoniebieską, szaro-niebieską, różową, czerwoną, fioletową, stalową, brunatną lub czarną. Może również zawierać wybraną kombinację tych w kolorów. Marmur często bywa wielobarwny, czyli zawiera więcej niż dwa kolory co dodaje mu piękna i indywidualizmu.