Co to jest granit i gdzie występuje?
Granit jest powszechnie wykorzystywany od czasów starożytnych jako kamień budowlany. Jest to skała magmowa, której nazwa pochodzi od słowa Granum, czyli ziarno, co nawiązuje do gruboziarnistej struktury tego kamienia. Skała zawiera od 5-20% ciemnychminerałów, odznaczając się krystaliczną strukturą, często grubo i równoziarnistą. Głównie składa się z kwarcu, skaleni potasowych i plagioklazów.
Duże złoża granitu występują: w Indiach, Afryce, Brazylii, Rosji, Kanadzie, Chinach i USA. W Europie występują w Skandynawii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoch, Francji, Niemczech i Hiszpanii. W Polsce występuje w rejonach Dolnego Śląska m.in. karkonoskim, strzegomskim i strzelińskim.
W postaci polerowanych płyt granit współcześnie jest stosowany jako materiał okładzinowy, posadzkowy, dekoracyjny i nagrobkowy. W postaci łupanej bądź płomieniowanej ma zastosowanie przy budowie dróg, chodników i krawężników. Często stosowany przez rzeźbiarzy, wykorzystywany jako element dekoracyjny.
Słowo GRANIT zawsze będzie synonimem elegancji i trwałości, dzięki minerałom nadającym charakterystyczny wygląd i twardość.
Jak powstaje granit?
Granit jest jedną z najtwardszych skał na świecie. Jako materiał budowlany jest ponadczasowy, jest elegancki i odporny na kwaśne deszcze. Granit jest wydobywany metodą odkrywkową. Magma napiera na skorupę ziemską i przeciska się przez szczelinę, wydostaje się na powierzchnię, zastyga i wytwarza się twardy kamień. Za pomocą gazowych palników wypala się rowki oraz wierci otwory i detonuje. Wybuch powoduje oderwanie segmentu od ściany. Następnie odłam zostaje pocięty na bloki o wymiarach akceptowanych przez odbiorców granitu. Każdy z tych bloków o wymiarach 3m x 1,5m waży około 20 ton.
Wstępne cięcie, które wykonuje się w fabryce, to tzw. przecieranie: wielki trak tarczowy tnie na płyty grubości 5cm, zęby tarczy są diamentowe, które ścierają granit. Proces jest pracochłonny, około 2 metry płyty na godzinę. Do przecierania na cieńsze płyty służy trak ramowy, tnie w tempie 8 metrów kwadratowych na godzinę. Przetarcie całego bloku trwa 3 dni.
Następnym etapem jest szlifowanie i polerowanie płyt, które wydobywa prawdziwe piękno kamienia. Linia polerska ma 19 obrotowych głowic, która posiada 6 kamieni polerujących przez ścieranie, obrabia 1 metr kwadratowy na minutę. Wykańczając na wysoki połysk, płyty przechodzą pod wszystkimi głowicami, wykańczając półmatowo wystarczy dziesięć głowic.
Płyty, które mają mieć szorstką powierzchnię nie są polerowane, tylko są poddawane procesowi palenia. Kamień jest opalany gazowym płomieniem, umieszczonym między dwiema kurtynami wodnymi. Pod wpływem wysokiej temperatury drobinki kwarcu odpryskują, co tworzy chropowatą, płomieniowaną powierzchnię. Z płyt o takiej strukturze tworzy się antypoślizgowe posadzki.
Następnym etapem jest cięcie płyt zgodnie z zamówieniami klientów.